Elazığ HakkındaElazığ kent merkezinin geçmişi yeni olmakla birlikte yerleşim olarak bölgenin tarihi oldukça eskidir. Bu nedenle Elazığ’ ın tarihini devamı durumunda olduğu Harput’ un tarihi ile birlikte ele alınması gerekir.

Mevcut yazılı kaynaklara göre Harput’ un tarihi M.Ö.2000 yıllarına kadar uzanır. Harput ‘a ilk yerleşenler “Hurri” lerdir.

Coğrafi konumu itibariyle tarihinin hemen her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan Harput 19.YY.’ ın sonlarına kadar ülkemizin en gözde şehirlerinden birisi iken şehircilik anlayışının değişmesiyle birlikte o zamanki mezrası durumundan olan bugünkü Elazığ 1834 yılından itibaren taşınmaya başlamıştır.

Harput ‘ a 1867 yılında dönemin valisi İzzet Paşa ‘nın teklifi ile “Mamur ‘at ul Aziz” adı verilmiş fakat telafuzu zor olduğundan halk arasında kısaca “Elaziz“ olarak söylenegelmiştir.

1937 yılında Atatürk’ ün şehre teşrifleri sırasında kendileri tarafından azığı bol il anlamına gelen “Elazık” adı verilmiş, bu isim daha sonra T.B.M.M kararı ile “ELAZIĞ” a dönüştürülmüştür.

HARPUT KALESİ

harput-kalesiTarihi Harput kalesinin Urartular döneminde inşa edildiği bilinmektedir. İç kale ile dış kale olmak üzere iki bölümde yapılmıştır. Kale içi dolgu halindedir. Burç ve surları halen ayakta olan kale değişik zamanlarda onarım görmüştür. Kale hakkında çeşitli efsaneler anlatılmaktadır.

Bir rivayete göre; kalenin yapımı sırasında harcın hazırlanmasında su yerine süt kullanıldığı, bu nedenle Harput Kalesinin bir adının da “Süt Kalesi” olduğu söylenmektedir.

HAZAR GÖLÜ

hazar-gölüİlin Güneydoğusunda il merkezine 25 km. uzaklıkta olan Hazar Gölü tektonik bir göldür. Hazarbaba ve Mastar dağları arasında yer alan gölün uzunluğu 22 km., en geniş yeri 5-6 km., derinliği 200-250 m., yüzölçümü ise 86 km2 dir. Turizm açısından büyük bir önem taşıyan Hazar Gölü’ nden elektrik üretimi alanında da yararlanılmakta aynı zamanda gölde balıkçılık yapılmaktadır.

BUZLUK MAĞARASI

harput-buzluk-mağarasıHarput’ un kuzeydoğusunda ve 6 km. uzaklığında yer alan Mağarada, jeomorfolojik yapısı nedeniyle yazın en sıcak günlerinde doğal şekilde sarkıt-dikit ve tabakalar halinde buz oluşmakta, kış aylarında ise bunun tam tersine sıcak hava oluşmaktadır. 1990 yılında doğal yapısı korunarak iniş basamakları ve aydınlatılması yapılan mağaranın yerli ve yabancı turistler tarafından daha kolay ziyaret etme olanağı sağlanmıştır.

 KEBAN BARAJ GÖLÜ

keban-barajıTürkiye’ nin en büyük baraj göllerinden biridir. 67 km2. lik alana sahiptir.Gölün Murat vadisi boyunca uzunluğu 125 km.dir. Keban Baraj Gölü’ nde su avcılığı ve balık üretimi yapılmaktadır. Ayrıca tarım arazilerinin sulanmasında da yararlanılmaktadır. Keban Baraj Gölü kıyısında halkın dinlenebileceği çok sayıda piknik alanları ve balık evleri bulunmaktadır.

DAĞ TURİZMİ

hazarbaba-kayak-merkeziİlimizin güneyinde bulunan 2347 m. yükseklikteki Hazarbaba ve doğusunda bulunan 2171 m. yükseklikteki Mastar Dağı bulundukları konum itibariyle hazar Gölü ve Keban Baraj Gölü ‘nü görebilmeleri, hem seyir tepesi konumunda olmaları hem doğal bitki yapıları ve yaz ayları süresinde sinelerinde kar tutmaları nedeniyle dağ ve doğa yürüyüşleri için ideal olup, bu dağlarda özellikle de Hazarbaba dağında kış sporları yapılabilmektedir. Bu dağımızda gerçekleştirilen kayak merkezi hizmete sunulmuştur. Ayrıca İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ nce bu dağlarımızda her yıl belirlenen bir tarihte binlerce kişinin katılımıyla Dağ-Doğa yürüyüşleri düzenlenmektedir.

Hazarbaba Kayak Merkezi

İlimiz Sivrice ilçesinin güneyinde bulunan 2347 m. yüksekliğindeki Hazarbaba dağında yapılan “Hazarbaba kayak Merkezi” 1999 yılında faaliyete geçmiş olup, kayak sporuna elverişli pisti, 1700 m. uzunluğundaki teleksi ve yeme içme tesisleri ile günübirlikçilere hizmet vermektedir.

Elazığ Ulaşım

Elazığ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Orta ve Batı Anadolu bölgelerine bağlayan bir köprü konumundadır. Bu nedenle karayolu ulaşımı açısından Elazığ bir uğrak noktasını teşkil eder.

Haftanın her günü Türkiye’ nin her yönüne şehirler arası otobüslerle ulaşabilme imkanı söz konusudur.

Ayrıca Elazığ ‘da tren ile bazı illere ulaşım sağlanmaktadır. Yine ilimizden her gün Ankara, İstanbul, İzmir’e uçak seferleri de yapılmaktadır.